FAQ

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Wstrzymaj się z paleniem papierosów i przyjmowaniem kofeiny na 3-4 godziny przed rozpoczęciem sesji i jak najdłużej po jej zakończeniu. Nikotyna oraz kofeina powodują zwężenie naczyń krwionośnych, co obniża skuteczność zabiegu w komorze hiperbarycznej. Najlepiej zaprzestań palenia oraz spożywania kawy na cały okres  leczenia, a jeśli nie jest to możliwe, unikaj ich tak długo (przed i po sesji tlenoterapii), jak możesz.

Najlepiej będzie jeśli zdejmiesz wszelką biżuterię, zegarek. Wyjmij klucze, inne twarde przedmioty o ostrych krawędziach. Jeżeli masz cukrzycę, przyjmij odpowiednią dawkę leków przeciwcukrzycowych. Tlenoterapia hiperbaryczna trwa nieprzerwanie przez ok. 60 minut lub więcej. Z czasem obniża się poziom glukozy we krwi, więc osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem, jaką dawkę leku przyjąć przed zabiegiem, aby nie narazić się na hipoglikemię. Warto też spożyć lekki posiłek na około 2-3 godziny przed sesją.

Odłącz elektroniczny sprzęt medyczny. Na czas zabiegu odłącz urządzenia takie jak pompa insulinowa czy aparat słuchowy. Jeżeli masz rozrusznik serca, najpierw skonsultuj taki zabieg ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jeżeli masz opatrunki, nie mogą one zawierać preparatów na bazie tłuszczu. Tłuste ślady i intensywny zapach kremu mogą pozostawić nieprzyjemne ślady i mocną woń. W komorze nie możesz mieć ze sobążadnego jedzenia. Nie powinno się też spożywać napojów. Tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza metabolizm, więc po sesji, która trwa zazwyczaj około 60-70 minut możesz  czuć głód.

Nie używa kremów, lakieru do włosów i perfum. Zakaz ten ma na celu, zapobiegnie tworzeniu się szkodliwych oparów w komorze oraz obniżeniu komfortu zabiegu – zarówno twojego, jaki osób, które będą korzystały z urządzenia po tobie. Ponadto składniki zawarte w produktach do makijażu mogą wchodzić w reakcje z tlenem. Podczas zabiegu najważniejszy jest komfort osoby korzystającej z komory, produkty kosmetyczne mogą wywołać pieczenie lub swędzenie oczu.

STRÓJ DO KOMORY

Temperatura panująca w komorze tlenowej jest o 2-3 stopnie wyższa niż w popieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie. Dlatego wskazana jest luźna, bawełniana lub lniana odzież. Warto pamiętać, że odzież wykonana z materiałów syntetycznych może gromadzićładunki elektrostatyczne. W komorze jest większa ilość tlenu, dlatego takich wyładowań chcemy  unikać.Ściągnij buty i zmień skarpetki. 

Podczas korzystania z komory możemy korzystać z urządzeń takich jak smartfony, tablety ponieważ elektronika może ulec uszkodzeniu. Nie wolno używać power banków.

Pamiętajmy, że czas spędzony w komorze tlenowej jest czasem dla nas, czasem relaksu, odprężenia, wyciszenia, uspokojenia. Nasze zmysły powinny odpocząć, a ciało zregenerować się.

Przed wejściem do komory, powinniśmy skorzystać z toalety. Zmiana ciśnień powoduje parcie na pęcherz moczowy.

Wskazane jest żeby po pierwszym zabiegu, pozostać w gabinecie pod obserwacją personelu. Po każdym zabiegu należy pić wodę. Woda powoduje oczyszczenie organizmu ze złogów, toksyn, a w połączeniu ze zwiększoną dawką  tlenu krążącą już w krwiobiegu dodatkowo przyspiesza metabolizm.

strój do komory tlenowej
strój do komory tlenowej

OPIS ZABIEGU

Tlenoterapia hiperbaryczna trwa około 60-80 minut i składa się z trzech etapów. Gdy osoba zajmie wygodną pozycję  w komorze, zakłada maskę tlenową lub wysięgnik w kształcie  mikrofonu, który przekazuje nasycone tlenem powietrze prosto w okolicę nosa oraz jamy ustnej.

Rozpoczyna się faza powolnego sprężania powietrza, czyli zwiększania ciśnienia w komorze.

Trwa ona około 6-10 minut, aż do momentu osiągnięcia ciśnienia w wysokości 1,3 ATA lub 1,5 ATA w zależności od rodzaju komory hiperbarycznej.

Następnie rozpoczyna się drugi, główny etap zabiegu, który trwa około 45-60 minut.

Osoba korzystająca z komory może się zrelaksować, ponieważ to najdłuższa, właściwa część wspomagająca leczenie. W komorze panuje już odpowiednie ciśnienie, które umożliwia przenikanie tlenu przez płuca do krwi, co wspomaga mechanizmy odpornościowe organizmu i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz narządów.

W trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej osoba korzystająca z niej ma stały kontakt wzrokowy oraz głosowy z personelem.

System komunikacji przez krótkofalówkę umożliwia natychmiastowe poinformowanie pracownika o złym samopoczuciu czy wystąpieniu jakichkolwiek innych dolegliwości.

Ostatnia część sesji to rozprężanie, czyli wyrównanie ciśnienia w komorze hiperbarycznej z powrotem do panującego na zewnątrz poziomu. Podobnie jak sprężanie, trwa około 4-10 minut. Następnie osoba może opuścić komorę. Po zabiegu większość osób odczuwa przypływ energii i rześkość, lecz w niektórych przypadkach może pojawić się senność oraz lekkie zmęczenie. Niektórym osobom zdarza się zasnąć podczas zabiegu.